ONE ACT PLAY FESTIVAL 

 2019 Results

16th Annual One Act Play Festival 

Adjudicated by Max Rackham

The Eve Old Award for Best Production   ($500 + Trophy)
Sponsored by The Mount Players

 

Winner: Teechers - TheatreBox

 

Runner-Up Best Production   ($250 +Trophy)
Sponsored by Gisborne & District Community Branch of Bendigo Bank

 

Winner: The Consultation – Essendon Theatre Company

 

Other Nominees for Best Production: 

After all these years – The Mount Players

The Visit – Essendon Theatre Company

 

Best Director    ($100 + Trophy)
Sponsored by Marg & Allan Cameron

 

Winner: Tanya Ryder-Barnes – Teechers

 

Other Nominees for Best Director:

Dawn Hinrichson – The Consultation

Mazz Ryan – The Visit

 

Best Female Lead     ($100 + Trophy)
Sponsored by Little Magnet Hill Winery & Vineyard

 

Winner: Claire Hanley – Teechers

 

Other Nominees for Best Female Lead: 

Tanya Rich – After All These Years

Joan Krutli – Mother Figure

Kate McManus – Teechers

Nicola Taylor – The Visit

 

Best Male Lead    ($100 + Trophy)
Sponsored by John Taranto

 

Winner: Michael Olsen – The Consultation

 

Other Nominees for Best Male Lead:

Peter Bevin – After all these years

Dimitri Frangoulis – The Consultation

Michael Todorovic – Unhinged

Matthew Phillips – Teechers

 

Best Female in a Supporting Role     ($100 + Trophy)
Sponsored by Busy B Books 

 

Winner: Del Jordan – The Visit

 

Other Nominees for Best Female in a Supporting Role: 

Jackie Fraser – The Visit

Natalie Burns – Confetti

Dara Hunt – A Little Dramatic

 

Best Male in a Supporting Role      ($100 + Trophy)
Sponsored by PC Painting

 

Winner: Alistair Tratnell – Confetti

 

Other Nominees: for Best Male in a Supporting Role:

Matthew Phillips – Teechers

Alfred Krause – Beheld

Luke Smith – The Visit

 

Best New Local Playwright      ( $100 + Trophy)
Sponsored by Office Choice Gisborne


Winner: Cheryl Smith – The Visit

 

Other Nominees for Best New Local Playwright: 

Sian Wilson – A Little Dramatic

Nathan Rodic – Star-Crossed Hatred

 

Youth Encouragement Award       ($100 + Trophy)
Sponsored by Vandus Building Maintenance & Project Management

 

Winner: Tamlyn MacDonald – The Whipping Act 

 

VDL Most Promising Performer       ($50 + Certificate)
Sponsored by The Victorian Drama League

 

Winner: Benjamin Geiger – The Whipping Act

 

Adjudicator’s Awards:

 

Alfred Krause – Shalafron Productions – For Ambition & Leadership

 

Sian Wilson – Mount Players Youth Theatre  - Writer & Director of ‘A Little Dramatic’

 

 

 2018 Results

15th Annual One Act Play Festival 

Adjudicated by Phillip Mayer

Some of the 2018 OAP Festival Winners

The Eve Old Award for Best Production ($500 + Trophy)

Sponsored by The Mount Players

 

Winner: Slut - Powderkeg Players

Runner-Up Best Production $250 +Trophy

Sponsored by Gisborne & District Community Branch of Bendigo Bank

 

Winner: Ebbed Dizzy Productions

 

Nominees: A Speed Date with Death - The Mount Players

A Thousand Words - Essendon Theatre Co

Passage - Adelphi Players

Best Director ($100 + Trophy)

Sponsored by Marg & Allan Cameron

 

Winner: Christopher Milne - A Speed Date with Death (The Mount Players)

 

Nominees: Natasha Boyd - Slut (Powderkeg Players)

Michael Mace - Passage (Adelphi Players)

Gerard Dwyer - Ebbed (Dizzy Productions)

Best Female Lead ($100 + Trophy)

Sponsored by Little Magnet Hill Winery & Vineyard

 

Winner: Tania Maxwell - A Thousand Words (Essendon Theatre Company)

 

Nominees: Brydee Grace Anna - Alone (Flash in the Pan Theatre)

Megan Johns - Albert (Warrandyte Theatre Company)

Best Male Lead ($100 + Trophy)

Sponsored by John Taranto

 

Winner: Thomas Aston - Passage (Adelphi Players)

 

Nominees: Barnabe Brokensha - Passage (Adelphi Players)

Stuart Rogers - The Black Sheep (Adlib Ensemble)

Adam Marsh - Ebbed (Dizzy Productions)

Best Female in a Supporting Role ($100 + Trophy)

Sponsored by Gisborne Locksmiths

 

Winner: Kathy Whitfield - Ebbed

 

Nominees: Bernadette Tonna - A Speed Date with Death (Mount Players)

Karina Sorelli - Acceptance (Shalafron Productions)

Joan Krutli - Another Pair of Spectacles (Adelphi Players)

Best Male in a Supporting Role ($100 + Trophy)

Sponsored by Mitre 10 Woodend

 

Winner: Simon Birdsall - A Speed Date with Death (The Mount Players)

 

Nominees: Glenn Hunt - Another Pair of Spectacles (Adelphi Players)

Fred Jameson - Ebbed (Dizzy Productions)

Best New Local Playwright ($100 + Trophy)

Sponsored by OfficeChoice Gisborne

 

Winner: Alfred Krause - Acceptance* (Shalafron Productions)

 

Nominees: Stuart Rogers - Property Tycoon (Adlib Ensemble)

Trent Stebbing - The Black Sheep (Adlib Ensemble)

*Due to ineligibility of originally announced winner, the prize has been awarded to the first eligible nomination.

Youth Encouragement Award ($100 + Trophy)

Sponsored by Macedon Nursery & Garden Supplies

 

Winner: Tori Filis - A Little Box of Oblivion

 

Nominees: Luisa Romeo - A Little Box of Oblivion (Warrandyte TC)

Jaz Harwood - A Little Box of Oblivion (Warrandyte TC)

Johnny Gerdes - Acceptance (Shalafron Productions)

Ensemble Award ($100 + Trophy)

Sponsored by Vandus Building Maintenance & Project Management

 

Winner: Cast – Slut

 

Nominees: Cast - A Speed Date with Death (The Mount Players)

Cast - Ebbed (Dizzy Productions)

Cast - The Black Sheep (Adlib Ensemble)

VDL Most Promising Performer ($50 + Certificate)

Sponsored by The Victorian Drama League

 

Winner: Reschelle O’Connor - Slut by Powderkeg Players

Adjudicator’s Awards:

Winner: Cast – A Little Box of Oblivion by Warrandyte Theatre Company

Winner: Adlib Ensemble

© 2019 by THE MOUNT PLAYERS INC
 

  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • White Google+ Icon